• Přidáno: 13.08.2014   |   2910 čtení / zobrazení

Fermentace mléka-mlékárenské kultury 

Fermentace mléka-okyselení mléka prostřednictvím bakterií. Pro různé druhy sýrů jsou používány různé druhy bakterií. Tyto bakterie jsou přidávány do mléka po pasterizaci a doba jejich působení závisí také na druhu vyráběného sýra. V průběhu procesu tyto bakterie fermentují laktózu. 

Základní mléčné kultury: 

Mezofilní - Lactococcus lactis subsp. Cremorne - pro čerstvé a tvrdé sýry jako čedar, feta, Chevre ... 
Termofilní - Streptococcus thermophilus - čerstvé sýry jako camembert, gouda ... 
Helvetické - Lactobacilus helveticus - parmezán, romano, provolone, mozzarella ... 

Čisté mlékárenské kultury: 

Čisté mlékárenské kultury jsou záměrně vybrány jeden nebo více kmenů, rodů, druhů mikroorganismů vypěstovanými na odpovídajícím substrátu, které svou činností mají zajistit ve vyráběných mléčných výrobcích požadovaný průběh biochemických a chemickofyzikálnych procesů. 

Hlavní funkce jejich činnosti spočívá v kynutí (tvorbě kyseliny mléčné), proteolýze, lipolýze, v tvorbě aromatických látek a inhibici nežádoucí a patogenní mikroflóry. 

CMK mohou být tekuté, sušené a mražené. Pěstují a připravují je pro mlékárenské závody speciální laboratoře. 

Sortiment CMK je bohatý. Z bakteriálních kultur jsou to především smetanová kultura, acidofilního, jogurtová, kefírová, Ementál, kultura pro holandské sýry, čedarového, propionová. Z plísňových zejména Bradavická kultura, camembertská az mazových kultur zejména Brevibacterium linens, atd. 

Plísňové mlékárenské kultury

Plísně můžeme rozdělit do tří skupin: 
 • Penicillium camembertu - vytváří bílý mechový povlak na povrchu sýra. Používá se na měkké sýry, např. camembert, brie. 
 • Penicillium roqueforti - modrá plíseň, která se většinou přidává již do sýřeniny. Během zrání se sýr propichuje tak, aby se vytvořily kanálky, kterými tak může lépe pronikat do sýra kyslík. Plísně se tak lépe rozrůstají a vzniká modrozelená žilkovitá struktura. Používá se při měkkých a polotvrdých sýrech, např. rokfór, Bresse Bleu. 
 • Brevibacterium linens - používá se k vytvoření červeného mazu na povrchu sýra 

Mlékárenské kultury jsou spouštěče, které pomáhají na začátku fermentačního procesu při přípravě výrobků z mléka. Bez mlékárenských kultur bychom neměli na našem trhu široký sortiment kyselomléčných nápojů, sýrů a jiných výrobků. Můžeme je nazývat také jako startovací či mikrobiologické kultury.
  Momentálně není k dispozici žádný komentář

  Přidat komentář
   Informační centrum eshopu

  Sýrařské sady                                  Syřidla
  Chlorid vápenatý
  Mlékárenské kultury                       Bylinky do sýrů
  Plachty a tvarožníky
  Sýrařské formy                                   Sýrařské vosk                                    Filtry na mléko                                  Ostatní pomůcky  


  ©Copyrith Milchema s.r.o. 2014

  Doprava
  Doba expedice
  Poštovne
  Možnosti platby
  Jak nakupovat
  Obchodní podmínky
  Reklamace
  Ochrana osobních údajů                      Kontakty                                                                                 

  Milchema, spol. s r.o.
  Moyzesova 816/101
  01701 Považská Bystrica
  Slovenská republika
  +421 0907 036 482
  info@milchema.sk
  www.milchema.sk

   
  Soubory cookies používáme pro správné fungování naší webové stránky a jejích funkcí. Pomocí souborů cookies si také například pamatujeme váš preferovaný jazyk, zvyšujeme pro vás relevanci zobrazovaných reklam, počítáme návštěvu stránek a pamatujeme si vaše nastavení provedená na stránce.