• Přidáno: 14.08.2014   |   11484 čtení / zobrazení

Vyroba tvrdého sýra v domácích podmínkách


Lisovaný tvrdý sýr je lahůdka, která se dá i v domácích podmínkách jednoduše vyrobit. Sýr postupně dozrává, mění chuť a barvu. Povrch sýra je nejdříve bílý a postupně přechází do typické žlutohnědé barvy. Čím déle zraje jako víno, tím získává na kvalitě. Takto upravený sýr si můžeme uchovat na delší dobu a předzásobit se na zimní období, kdy je domácího mléka nedostatek. Tvrdý sýr je vlastně mléčný konzerva, kde je mléko v podobě sýra dokonale zakonzervované a poskytuje nezapomenutelný kulinářský zážitek.

K výrobě tvrdých sýrů potřebujeme vybavení:

Postup:

 • Výroba čerstvého hrudkového sýru  - nejdříve si pomocí sady na výrobu sýrů vyrobíme čerstvý hrudkový sýr, který poslouží jako základní surovina pro výrobu lisovaného sýra. Hrudku sýra necháme v plachtě okapat, po odkapání ji umístíme do sýrařské formy vystlané nožem plachtou a následuje lisování. 
 • Lisování sýra  - sýry lisujeme ve formách, abychom ze sýra odvedli co nejvíce syrovátky a získali potřebný tvar a aby se nám co nejlépe spojily sýrové zrna. Tlak a doba lisování je dána postupem výroby jednotlivých druhů sýrů. Při lisování platí, že ze začátku zatěžujeme formu nižším tlakem a tlak postupně zvyšujeme. Sýr je třeba v průběhu lisování otáčet, obecně platí: první otočení po hodině a zátěž do 5 kg, druhé otočení po 3 hodinách a zátěž 8 až 10 kg, třetí otočení po 6 hodinách a zátěž může být až do 30 kg, záleží na velikosti sýra . Pokud používáme menší formy, tak sýr otáčíme první 3 hodiny každou půlhodinu a lisujeme přibližně 12 hodin. Při výrobě čerstvých měkkých sýrů sýřeninu ve formě nezatěžujeme, lisuje se vlastní vahou, občas ji však otočíme k dosažení požadovaného tvaru.
 • Solení ve slaném nálevu  - nálev si připravíme ze syrovátky / ktrerý si odložíme z výroby hrudky /, přidáme do ní na 1 litr 100-150 g soli a do hotového nálevu sýr ponoříme. Sýr necháme v nálevu 24-32 hodin a pravidelně ho jednou za 4 hodiny otáčíme.
 • Zrání sýra  - sýr umístíme do místnosti s teplotou kolem 12-15 ° C na mřížku, aby byl přístup vzduchu i ze spodu. Během zrání je třeba povrch sýra alespoň 1x týdně utřít hadříkem namočeným ve slaném roztoku, případně vzniklou plíseň jemně seškrábat. Po ošetření sýr otočíme. Sýr dozrává 4 měsíce a více.


Domácí tvrdý sýr vyrobený z 10 litrů kozího mléka o hmotnosti 1,2 kg po 1 měsíci zrání.


Domácí tvrdý sýr po 2 měsících zrání.


Domácí tvrdý sýr po 4 měsících zrání.

  Momentálně není k dispozici žádný komentář

  Přidat komentář
   Informační centrum eshopu

  Sýrařské sady                                  Syřidla
  Chlorid vápenatý
  Mlékárenské kultury                       Bylinky do sýrů
  Plachty a tvarožníky
  Sýrařské formy                                   Sýrařské vosk                                    Filtry na mléko                                  Ostatní pomůcky  


  ©Copyrith Milchema s.r.o. 2014

  Doprava
  Doba expedice
  Poštovne
  Možnosti platby
  Jak nakupovat
  Obchodní podmínky
  Reklamace
  Ochrana osobních údajů                      Kontakty                                                                                 

  Milchema, spol. s r.o.
  Moyzesova 816/101
  01701 Považská Bystrica
  Slovenská republika
  +421 0907 036 482
  info@milchema.sk
  www.milchema.sk

   
  Soubory cookies používáme pro správné fungování naší webové stránky a jejích funkcí. Pomocí souborů cookies si také například pamatujeme váš preferovaný jazyk, zvyšujeme pro vás relevanci zobrazovaných reklam, počítáme návštěvu stránek a pamatujeme si vaše nastavení provedená na stránce.